W przypadku hazardu i zakładów sportowych sporo mówi się o odpowiedzialnej grze. Na stronie każdego kasyna i bukmachera online znajdziemy taką sekcję informacyjną, ale wielu graczy nigdy do niej nie zajrzało. W efekcie niewinne hobby może stać się źródłem kłopotów. Wszystko przez uzależnienie behawioralne.

Odpowiedzialna gra - o co w tym chodzi

Co to jest uzależnienie behawioralne?

W skrócie jest to rodzaj uzależnienia, w którym osoba jest uzależniona od określonego zachowania lub czynności, takiej jak hazard, jedzenie, seks lub zakupy. W przeciwieństwie do uzależnień od substancji, takich jak alkohol czy narkotyki, uzależnienie behawioralne nie jest związane z zażywaniem konkretnej substancji, ale z pragnieniem doświadczenia przyjemności lub ucieczki od stresu, które wynikają z tego zachowania.

Objawy uzależnienia behawioralnego obejmują: nieustanne myślenie o zachowaniu, które jest przedmiotem uzależnienia, niezdolność do kontrolowania zachowania, powtarzanie zachowania, pomimo negatywnych konsekwencji, i uczucie niepokoju, kiedy nie możemy poświęcić się danej czynności.

Uzależnienie behawioralne może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia, takie jak problemy zdrowotne, problemy finansowe, konflikty z rodziną i przyjaciółmi, a także niskie poczucie własnej wartości i pogorszenie jakości życia.

Warto grać odpowiedzialnie

Odpowiedzialna gra w zakłady bukmacherskie to taka, w której gracz kontroluje swoje wydatki, nie poświęca zbyt wiele czasu na grę i nie angażuje się w nią w sposób, który mógłby mieć negatywny wpływ na jego życie osobiste i finansowe. 

Oto kilka porad dla graczy, którzy nie chcą rezygnować gry i pragną zminimalizować zagrożenia związane z uzależnieniem od hazardu czy zakładów:

 1. Ustal limity wydatków i trzymaj się ich – liczy się surowa dyscyplina!
 2. Nie inwestuj pieniędzy, których nie możesz stracić – innymi słowy nie pożyczaj pieniędzy na grę i nie graj za pieniądze, które planowałeś przeznaczyć na inne wydatki.
 3. Graj tylko dla zabawy, a nie dla zysku – jeśli planujesz utrzymać się z hazardu, istnieją spore szanse, że ci się to nie powiedzie. 
 4. Nie angażuj się w grę, jeśli jesteś zmęczony lub pod wpływem alkoholu – dotyczy to także narkotyków. 
 5. Nie graj, aby odzyskać stracone pieniądze.
 6. Znajdź inne formy rozrywki, aby zrównoważyć czas inwestowany w grę.
 7. Uważaj na pojawiające się symptomy uzależnienia, takie jak obsesyjne myślenie o grze lub nieustanna chęć do grania.
 8. Skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli masz obawy, że jesteś uzależniony od gry.
 9. Zgłoś swoje obawy bliskim, aby uzyskać wsparcie.

Jeśli nie będziesz grać odpowiedzialnie, możesz stanąć w obliczu poważnych problemów finansowych. Wcześniej czy później zaczniesz zaniedbywać swoje obowiązki, relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Jak sobie z tym radzić?

Nie jest znany dokładny odsetek graczy dotkniętych tymi zagrożeniami, ale badania wskazują, że uzależnienie od gry występuje u około 5% graczy, a liczba ta może być jeszcze wyższa w przypadku graczy, którzy grają u bukmachera online.

Niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z nieodpowiedzialną grą u bukmachera to m.in.: uzależnienie od gry, problemy finansowe, konflikty z bliskimi, brak kontroli nad wydatkami i czasem, który wkładamy w grę.

Jeśli poczujesz, że uzależniłeś się od gry, warto podjąć odpowiednie kroki. Pomoc można uzyskać na każdym etapie – oczywiście im wcześniej po nią sięgniemy, tym lepiej. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

 • Przyznaj się do swojego problemu i zaakceptuj go.
 • Skonsultuj się z profesjonalistą, takim jak terapeuta uzależnień – w Polsce leczenie uzależnień jest darmowe i nie wymaga nawet ubezpieczenia.
 • Zgłoś swoje obawy bliskim i poproś o wsparcie.
 • Unikaj sytuacji i miejsc, które kojarzą ci się z graniem.
 • Znajdź inne formy rozrywki i zajęć, aby zrównoważyć czas poświęcany na grę.
 • Skup się na swoim zdrowiu emocjonalnym i fizycznym.
 • Zwróć uwagę na swoje myśli i emocje, kiedy pojawiają się chęci do gry.
 • Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby uniknąć powrotu do grania.

Pamiętaj, że uzależnienie od gry jest poważnym problemem i wymaga pomocy i wsparcia. Nie wahaj się szukać pomocy na przykład na mitingach Anonimowych Hazardzistów.

Poprzedni artykułGwarantowane 120 PLN za obstawienie meczy w siatkówce od eWinner
Następny artykułPopularni bukmacherzy w Polsce